Některé druhy ptáků se vyskytují jen na jediném ostrově. Jde např. o vrabce domácího, který žije pouze na ostrově Malé. Rybák bílý se naopak vyskytuje na všech ostrovech atolu Seenu. Důležitá a uklidňující informace pro návštěvníky Malediv je určitě ta, že tu nežije ani jediný druh jedovatého živočicha.
Svět živočichů se na souostroví Maledivy liší v rámci jednotlivých ostrovů, a to v některých případech i docela hodně.
Zatímco na některých maledivských ostrovech žijí nejrozmanitější druhy hmyzu, na jiných ostrovech hmyz skoro neobjevíte. Zdaleka nejzajímavější živočichové Malediv však žijí ve vodě, i když také na souši milovníci přírody najdou celou řadu zajímavých tvorů.
Nutností jsou také repelenty proti komárům a podobnému hmyzu. Naproti tomu třeba večerní šaty mohou klidně zůstat doma, pokud tedy zrovna nejste ubytováni v nějakém hodně luxusním resortu. Je vhodné si vzít pár triček a plavky, dlouhé kalhoty a košili nebo tričko s rukávy pro ženy.
Svět živočichů a rostlin na souostroví Maledivy je poměrně jednotvárný. Pěstuje se tu více než 250 různých rostlinných druhů, ovšem zcela tu dominuje pěstování kokosových palem a keřů rodu scaevola. Pouze na několika ostrovech jsou k vidění pravé palmové plantáže, jinak tady roste všechno divoce.
Jsou obyvatelé podmořských útesů jedovatí nebo jinak nebezpeční?
Jistě, v podmořském světě Malediv žije několik druhů mořských živočichů, kteří v případě boje o vlastní přežití mohou užít svých zbraní, ale pro člověka nepředstavují žádnou přímou hrozbu.
Jisté nebezpečí skutečně představuje "kamenná ryba" z rodu Synanceiidae, jež se ovšem stále drží na dně a je špatně vidět. Jed z jejích hřbetních trnů může mít fatální následky u citlivých osob.
"Čističi" jim pečlivě prohledají celé tělo a zbaví je všech parazitů, které i s trochou ochranného slizu a s malými částečkami kůže spolknou. Velké ryby se tím zbaví nepříjemností a čističi se nasytí. Ti si dovolují být v tlamě a v žábrách ryb dravců dokonce i během plavání, neboť si jsou jisti, že se jim nic nestane.
V takovéto čistící stanici panuje všeobecné příměří a při delším pozorování si můžete povšimnout, že se tam tvoří pečlivě hlídané jakési čekací doby a neviditelná pohraniční území.
Mnoho útesových živočichů používá jistých specifických obranných zařízení jako obranu proti jiným mořským tvorům. Jsou to většinou malí krabi nebo mořští ježci a známé ryby - klauni, kteří spoléhají na tuto taktiku.
Průhledné krevety se svými sasankami, ale i velrybí žraloci, nalezly na korálovém útesu a v jeho bezprostředním okolí svůj domov.
Z některých pramenů se můžete dozvědět o částečném nebo i úplném poškození či zničení útesů. Toto velmi často působí tzv. trnová koruna, druh mořské hvězdice, která žije i kolem souostroví Maledivy, v posledních letech dokonce v nepřirozeně velkém počtu, a narušuje korálové útesy.
Rozmanitý a opravdu fascinující svět pod mořskou hladinou u souostroví Maledivy je pravděpodobně jedním z mnoha důvodů, ne-li vůbec důvodem vůbec nejdůležitějším, proč strávit svou dovolenou na některém ze zdejších malých ostrůvků.
Obzvláště složitá struktura korálových útesů a jejich obyvatel jsou jistě jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších výtvorů přírody v moři.
Ať už se chcete nebo nechcete potápět, můžete se už jen při obyčejném šnorchlování na Maledivách hodně naučit z nepopsatelného kouzla podmořského světa.